Hitta forskare utifrån ämnesområden

Här söker du fram forskare utifrån ämnesområden du är intresserad av att veta mer om. Klicka på de ämnesområden du önskar se forskare för eller sök via fritext.
Arbetsmarknad
Arv och gåvor
Auktioner
Beteendeekonomi
Beteendegenetik
Bolagsstyrning
Bonussystem
Börsintroduktioner 
Detaljhandel
Digitalisering
Diskriminering
Ekonometri
Ekonomisk historia
Ekonomisk ojämlikhet
Elmarknad
Energi
Entreprenörskap
Familjeföretag
Finansiell utveckling
Fintech
FoU-politik
Företagsfinansiering
Globalisering
Handelspolitik 
Hushållens ekonomi
Hälsa
Icke-parametrisk ekonometri
Immateriella rättigheter
Industriell ekonomi
Industriell organisation
Inkomstförsäkringar
Inkomst och förmögenhetsfördelning 
Infrastruktur
Innovation
Institutionell ekonomi
Integration
Internationellt företagande
Internationell handel
Internationella investeringar
Investment banking
Kommunikation
Konkurrenspolitik
Konsumtion
Kontraktsförhållanden
Korruption  
Kriminalitet
Makroekonomi
Marknadsregleringar
Metodfrågor
Miljö
Offentlig ekonomi
Opinionsmätningar
Organisation och verksamhetsledning
Penningpolitik
Politisk ekonomi
Politiskt beteende
Privatiseringar
Riskhantering
Riskkapital
Servicenäring
Sjukvård
Skatter
Skattefinansierade tjänster
Sociala normer
Spelteori
Strategi
Subventioner i näringslivet
Teknisk förändring och utveckling
Telekom
Tillväxt
Turism
Urban och regional ekonomi
Utbildning
Utvecklingsekonomi
Välfärd
Äldreomsorg 
Arbetsmarknad
Arv och gåvor
Auktioner
Beteendeekonomi
Beteendegenetik
Bolagsstyrning
Bonussystem
Börsintroduktioner 
Detaljhandel
Digitalisering
Diskriminering
Ekonometri
Ekonomisk historia
Ekonomisk ojämlikhet
Elmarknad
Energi
Entreprenörskap
Familjeföretag
Finansiell utveckling
Fintech
FoU-politik
Företagsfinansiering
Globalisering
Handelspolitik 
Hushållens ekonomi
Hälsa
Icke-parametrisk ekonometri
Immateriella rättigheter
Industriell ekonomi
Industriell organisation
Inkomstförsäkringar
Inkomst och förmögenhetsfördelning 
Infrastruktur
Innovation
Institutionell ekonomi
Integration
Internationellt företagande
Internationell handel
Internationella investeringar
Investment banking
Kommunikation
Konkurrenspolitik
Konsumtion
Kontraktsförhållanden
Korruption  
Kriminalitet
Makroekonomi
Marknadsregleringar
Metodfrågor
Miljö
Offentlig ekonomi
Opinionsmätningar
Organisation och verksamhetsledning
Penningpolitik
Politisk ekonomi
Politiskt beteende
Privatiseringar
Riskhantering
Riskkapital
Servicenäring
Sjukvård
Skatter
Skattefinansierade tjänster
Sociala normer
Spelteori
Strategi
Subventioner i näringslivet
Teknisk förändring och utveckling
Telekom
Tillväxt
Turism
Urban och regional ekonomi
Utbildning
Utvecklingsekonomi
Välfärd
Äldreomsorg 
  • Niclas Berggren

    docent, programchef

    niclas.berggren@ifn.se

    Ämnesområden :

    Institutionell ekonomi
    Politisk ekonomi
    Politiskt beteende
  • Andreas Bergh

    docent, välfärdsforskare

    andreas.bergh@ifn.se

    Ämnesområden :

    Beteendeekonomi
    Globalisering
    Institutionell ekonomi
    Korruption  
    Offentlig ekonomi
    Sociala normer
    Utbildning
  • Carl Magnus Bjuggren

    fil.dr

    Carl.Magnus.Bjuggren@ifn.se

    Ämnesområden :

    Arbetsmarknad
    Entreprenörskap
    Familjeföretag
    Offentlig ekonomi
  • Mårten Blix

    fil.dr

    marten.blix@ifn.se

    Ämnesområden :

    Digitalisering
    Fintech
    Offentlig ekonomi
    Sjukvård
    Teknisk förändring och utveckling
  • Lars Calmfors

    professor

    lars.calmfors@ifn.se

    Ämnesområden :

    Arbetsmarknad
    Makroekonomi
  • Niklas Elert

    fil.dr

    niklas.elert@ifn.se

    Ämnesområden :

    Entreprenörskap
    Tillväxt
  • Shon Ferguson

    fil.dr

    shon.ferguson@ifn.se

    Ämnesområden :

    Energi
    Internationell handel
    Miljö
    Urban och regional ekonomi
  • Malin Gardberg

    doktorand

    malin.gardberg@ifn.se

    Ämnesområden :

    Arbetsmarknad
    Ekonometri
    Finansiell utveckling
    Globalisering
    Internationella investeringar
    Konsumtion
    Makroekonomi
    Utvecklingsekonomi
  • Magnus Henrekson

    professor, vd

    magnus.henrekson@ifn.se

    Ämnesområden :

    Entreprenörskap
    Innovation
    Institutionell ekonomi
    Offentlig ekonomi
    Skatter
    Teknisk förändring och utveckling
    Tillväxt
    Utbildning
  • Fredrik Heyman

    docent

    fredrik.heyman@ifn.se

    Ämnesområden :

    Arbetsmarknad
    Digitalisering
    Globalisering
    Internationell handel
    Internationella investeringar
    Teknisk förändring och utveckling
  • Per Hjertstrand

    docent

    per.hjertstrand@ifn.se

    Ämnesområden :

    Ekonometri
    Icke-parametrisk ekonometri
    Konsumtion
  • Pär Holmberg

    docent

    Par.Holmberg@ifn.se

    Ämnesområden :

    Auktioner
    Elmarknad
    Energi
    Spelteori
  • Henrik Horn

    professor

    henrik.horn@ifn.se

    Ämnesområden :

    Handelspolitik 
    Internationell handel
    Konkurrenspolitik
    Marknadsregleringar
  • Henrik Jordahl

    docent, programchef

    henrik.jordahl@ifn.se

    Ämnesområden :

    Offentlig ekonomi
    Organisation och verksamhetsledning
    Politiskt beteende
    Privatiseringar
    Sjukvård
    Skattefinansierade tjänster
    Utbildning
    Äldreomsorg 
  • Nikita Koptyug

    ekon.dr

    nikita.koptyug@ifn.se

    Ämnesområden :

    Industriell organisation
    Spelteori
  • Assar Lindbeck

    professor

    assar.lindbeck@ifn.se

    Ämnesområden :

    Bonussystem
    Inkomstförsäkringar
    Metodfrågor
  • Martin Ljunge

    Docent

    martin.ljunge@ifn.se

    Ämnesområden :

    Arbetsmarknad
    Beteendeekonomi
    Hälsa
    Institutionell ekonomi
    Integration
    Offentlig ekonomi
    Politisk ekonomi
    Skatter
    Sociala normer
    Välfärd
  • Erik Lundin

    fil.dr

    erik.lundin@ifn.se

    Ämnesområden :

    Elmarknad
  • Therese Nilsson

    docent

    therese.nilsson@nek.lu.se

    Ämnesområden :

    Ekonomisk ojämlikhet
    Globalisering
    Hälsa
    Sociala normer
  • Pehr-Johan Norbäck

    docent

    pehr-johan.norback@ifn.se

    Ämnesområden :

    Digitalisering
    Entreprenörskap
    Industriell ekonomi
    Internationell handel
    Internationella investeringar
    Riskkapital
    Teknisk förändring och utveckling
    Tillväxt
  • Martin Olsson

    fil.dr

    martin.olsson@ifn.se

    Ämnesområden :

    Arbetsmarknad
  • Matilda Orth

    fil.dr

    matilda.orth@ifn.se

    Ämnesområden :

    Detaljhandel
    Industriell ekonomi
  • Lars Persson

    professor, vice vd

    lars.persson@ifn.se

    Ämnesområden :

    Digitalisering
    Entreprenörskap
    Industriell ekonomi
    Innovation
    Internationella investeringar
    Konkurrenspolitik
    Riskkapital
    Teknisk förändring och utveckling
    Tillväxt
  • Lovisa Persson

    fil.dr

    lovisa.persson@ifn.se

    Ämnesområden :

    Digitalisering
    Offentlig ekonomi
    Politisk ekonomi
    Privatiseringar
    Skattefinansierade tjänster
  • Erik Prawitz

    fil.dr

    erik.prawitz@ifn.se

    Ämnesområden :

    Ekonomisk historia
    Innovation
    Politisk ekonomi
    Utvecklingsekonomi
  • Mahir Sarfati

    doktorand

    sarfati@kth.se

  • Per Skedinger

    adjungerad professor, docent

    per.skedinger@ifn.se

    Ämnesområden :

    Arbetsmarknad
  • Mikael Stenkula

    docent

    mikael.stenkula@ifn.se

    Ämnesområden :

    Entreprenörskap
    Penningpolitik
    Skatter
  • Roger Svensson

    docent

    roger.svensson@ifn.se

    Ämnesområden :

    Entreprenörskap
    FoU-politik
    Immateriella rättigheter
    Penningpolitik
    Subventioner i näringslivet
  • Thomas Tangerås

    docent, programchef

    thomas.tangeras@ifn.se

    Ämnesområden :

    Elmarknad
    Politisk ekonomi
    Telekom
  • Björn Tyrefors

    docent

    bjorn.tyrefors@ifn.se

    Ämnesområden :

    Arbetsmarknad
    Diskriminering
    Ekonomisk historia
    Institutionell ekonomi
    Politisk ekonomi
    Utbildning
    Utvecklingsekonomi
  • Joacim Tåg

    ekon.dr, programchef

    joacim.tag@ifn.se

    Ämnesområden :

    Entreprenörskap
    Företagsfinansiering
    Globalisering
    Riskkapital
  • Daniel Waldenström

    professor

    daniel.waldenstrom@ifn.se

    Ämnesområden :

    Arv och gåvor
    Finansiell utveckling
    Inkomst och förmögenhetsfördelning 
    Skatter
  • Richard Öhrvall

    fil.dr.

    richard.ohrvall@ifn.se

    Ämnesområden :

    Korruption  
    Opinionsmätningar
    Politisk ekonomi
    Politiskt beteende
    Privatiseringar
    Skattefinansierade tjänster
  • Özge Öner

    ekon.dr

    oo263@cam.ac.uk

    Ämnesområden :

    Detaljhandel
    Infrastruktur
    Servicenäring
    Turism
    Urban och regional ekonomi
  • Fredrik Andersson

    professor

    Fredrik.Andersson@nek.lu.se

    Ämnesområden :

    Konkurrenspolitik
    Kontraktsförhållanden
  • Martin Andersson

    professor

    martin.andersson@bth.se

    Ämnesområden :

    Detaljhandel
    Entreprenörskap
    Tillväxt
    Urban och regional ekonomi
  • Ola Andersson

    docent

    ola.andersson@nek.uu.se

    Ämnesområden :

    Auktioner
    Beteendeekonomi
    Industriell organisation
    Kommunikation
    Riskhantering
    Riskkapital
    Spelteori
  • Jannis Angelis

    docent

    jannis.angelis@ifn.se

    Ämnesområden :

    Organisation och verksamhetsledning
    Riskhantering
    Strategi
  • Christian Bjørnskov

    professor

    chbj@econ.au.dk

    Ämnesområden :

    Institutionell ekonomi
    Politiskt beteende
  • Mario Blázquez de Paz

    Ph.D.

    mario.blazquezdepaz@ntnu.no

    Ämnesområden :

    Auktioner
    Elmarknad
  • David Cesarini

    Associate Professor

    dac12@nyu.edu

    Ämnesområden :

    Beteendeekonomi
    Beteendegenetik
  • Karin Edmark

    docent

    karin.edmark@sofi.su.se

    Ämnesområden :

    Utbildning
  • Johan Egebark

    fil.dr

    johan.egebark@ifn.se

    Ämnesområden :

    Arbetsmarknad
    Beteendeekonomi
  • Mathias Ekström

    fil.dr

    mathias.ekstrom@ifn.se

    Ämnesområden :

    Arbetsmarknad
    Beteendeekonomi
  • Mikael Elinder

    docent

    mikael.elinder@ifn.se

    Ämnesområden :

    Arv och gåvor
    Politiskt beteende
    Sociala normer
  • Wolfgang Gick

    professor

    wolfgang.gick@ifn.se

    Ämnesområden :

    Kommunikation
    Kontraktsförhållanden
    Korruption  
  • Olle Hammar

    doktorand

    olle.hammar@nek.uu.se

    Ämnesområden :

    Ekonomisk ojämlikhet
    Institutionell ekonomi
    Offentlig ekonomi
    Utvecklingsekonomi
  • Mats Hammarstedt

    professor

    mats.hammarstedt@ifn.se

    Ämnesområden :

    Arbetsmarknad
    Diskriminering
    Entreprenörskap
  • Åsa Hansson

    docent

    asa.hansson@nek.lu.se

    Ämnesområden :

    Offentlig ekonomi
    Skatter
  • Gabriel Heller Sahlgren

    doktorand

    g.heller-sahlgren@lse.ac.uk

    Ämnesområden :

    Hälsa
    Privatiseringar
    Skattefinansierade tjänster
    Utbildning
  • Louise Johannesson

    fil.dr

    louise.johannesson@ifn.se

    Ämnesområden :

    Arbetsmarknad
    Ekonometri
    Handelspolitik 
    Internationell handel
  • Jens Josephson

  • Matti Keloharju

    professor

    matti.keloharju@aalto.fi

    Ämnesområden :

    Beteendeekonomi
    Entreprenörskap
    Företagsfinansiering
    Hälsa
    Organisation och verksamhetsledning
  • Dany Kessel

    fil.dr

    dany.kessel@ifn.se

    Ämnesområden :

    Integration
    Konsumtion
    Makroekonomi
    Privatiseringar
    Spelteori
    Strategi
    Utbildning
  • Johan Klaesson

    professor

    johan.klaesson@ju.se

    Ämnesområden :

    Infrastruktur
    Servicenäring
    Urban och regional ekonomi
  • Samuli Knüpfer

    professor

    samuli.knupfer@bi.no

    Ämnesområden :

    Beteendeekonomi
    Företagsfinansiering
    Hushållens ekonomi
  • Ewa Lazarczyk

    Assistant Professor

    ewalazarczyk@ru.is

    Ämnesområden :

    Energi
    Industriell organisation
    Miljö
  • Erik Lindqvist

    professor

    erik.lindqvist@sofi.su.se

    Ämnesområden :

    Arbetsmarknad
    Politisk ekonomi
  • Alexander Ljungqvist

    professor

    aljungqv@stern.nyu.edu

    Ämnesområden :

    Bolagsstyrning
    Börsintroduktioner 
    Entreprenörskap
    Företagsfinansiering
    Investment banking
    Riskkapital
  • Florin Maican

    fil.dr

    florin.maican@ifn.se

    Ämnesområden :

    Industriell organisation
    Internationella investeringar
    Teknisk förändring och utveckling
  • Kaveh Majlesi

  • Johanna Möllerström

    professor

    johanna.mollerstrom@gmail.com

    Ämnesområden :

    Beteendeekonomi
    Offentlig ekonomi
  • Lars Oxelheim

    professor

    lars.oxelheim@ifn.se

    Ämnesområden :

    Bolagsstyrning
    Bonussystem
    Internationellt företagande
    Internationella investeringar
    Riskhantering
  • Maria Persson

    docent

    maria.persson@nek.lu.se

    Ämnesområden :

    Handelspolitik 
    Internationell handel
    Internationella investeringar
  • Petra Persson

    Ph.D.

    perssonp@stanford.edu

    Ämnesområden :

    Arbetsmarknad
    Hälsa
    Offentlig ekonomi
  • Keith Ruddell

    Ph.D.

    keith.ruddell@ifn.se

    Ämnesområden :

    Auktioner
    Elmarknad
    Energi
    Industriell organisation
    Konkurrenspolitik
    Spelteori
  • David Seim

    Assistant Professor

    david.seim@ne.su.se

    Ämnesområden :

    Arbetsmarknad
    Arv och gåvor
    Inkomst och förmögenhetsfördelning 
    Offentlig ekonomi
    Politisk ekonomi
    Skatter
  • Fredrik Sjöholm

    professor

    fredrik.sjoholm@nek.lu.se

    Ämnesområden :

    Globalisering
  • Jonas Vlachos

    docent

    jonas.vlachos@ne.su.se

    Ämnesområden :

    Arbetsmarknad
    Finansiell utveckling
    Utbildning
  • Yves Zenou

    professor

    yves.zenou@ifn.se

    Ämnesområden :

    Diskriminering
    Integration
    Kriminalitet
    Sociala normer
    Urban och regional ekonomi
  • Thomas Åstebro

    professor

    astebro@hec.fr

    Ämnesområden :

    Entreprenörskap
    Innovation
  • Alexandra Allard

    forskningsassistent

    alexandra.allard@ifn.se

  • Marcos Demetry

    forskningsassistent

    marcos.demetry@ifn.se

  • Simon Ek

    doktorand

    simon.ek@ifn.se

    Ämnesområden :

    Arbetsmarknad
    Ekonometri
  • Joakim Jansson

    doktorand

    joakim.jansson@ifn.se

    Ämnesområden :

    Arbetsmarknad
    Diskriminering
    Politisk ekonomi
    Utbildning
  • Hedda Nielsen

    forskningsassistent

    hedda.nielsen@ifn.se

  • Charlotta Olofsson

  • Olga Pugatšova

    doktorand

    olga.pugatsova@ifn.se

    Ämnesområden :

    Detaljhandel
    Ekonometri
    Internationell handel
    Urban och regional ekonomi
  • Johan Wennström

    fil.lic. och doktorand

    johan.wennstrom@ifn.se

    Ämnesområden :

    Marknadsregleringar
    Politiskt beteende
    Sociala normer
    Utbildning
    Välfärd

Institutet för Näringslivsforskning, Grevgatan 34 - 2 tr, Box 55665, SE-102 15 Stockholm, Sweden | Tel: +46-(0)8-665 45 00 | info@ifn.se