• Publikationer
    • Alla publikationer (listor)
    • Om våra publikationer
  • Forskare
  • Forskningsprogram
    • Entreprenörskapets ekonomi
      • Pågående projekt
      • Avslutade projekt
      • Publikationer
        • Artiklar på engelska
        • Artiklar och rapporter på svenska
        • Working Papers
        • Böcker
      • Databaser
      • Finansiärer
      • Från skyddsnätsekonomi till studsmatteekonomi
    • Företagens konkurrenskraft
      • Pågående projekt
      • Avslutade projekt
      • Publikationer
        • Tidskriftsartiklar
        • Böcker och bokkapitel
        • Artiklar på svenska
        • Working Papers
        • Övrigt
      • Debattartiklar
      • Konferenser och seminarier
      • Finansiärer
    • Geoekonomi
      • Pågående projekt
      • Publikationer
        • Tidskriftsartiklar
        • Böcker och bokkapitel
      • Debattartiklar
    • Institutioner, marknader och näringsliv
      • Pågående projekt
      • Avslutade projekt
      • Publikationer
        • Artiklar på engelska
        • Böcker och bokkapitel
        • Artiklar på svenska
        • Working papers
        • Debattartiklar och krönikor
        • Populärvetenskap
    • Skatter och samhälle
      • Pågående projekt
      • Publikationer
        • Working Papers
      • Debattartiklar
      • Konferenser och seminarier
    • ...avslutat program: energi
      • Avslutade projekt
      • Publikationer
        • Working Papers
        • Vetenskapliga artiklar
        • Böcker, bokkapitel och rapporter
        • Debattartiklar
      • Finansiärer
      • Konferenser och doktorandkurser
    • ...avslutat program: tjänster
      • Avslutade projekt
      • Publikationer
        • Forskningsrapporter och vetenskapliga artiklar
        • Böcker och bokkapitel
        • Artiklar på svenska
        • Populärvetenskap och policyorienterade rapporter
      • Finansiärer
      • Konferenser
        • Hur skapas kvalitet i hemtjänsten?
        • Ny bok om varför skolan slutade leverera och hur det kan åtgärdas!
        • Hur ska offentliga tjänster finansieras, organiseras och levereras?
        • Påverkar skolors styrning och ledning elevernas resultat?
        • Universitetsreform! – Recept för att lyfta högre utbildning
  • Nyheter
  • Seminarier och kalender
    • IFN Stockholm Conference
      • 2024 Sustainable Energy Transition
        • Program
        • Conference Report
      • Äldre konferenser
        • 2023 Taxation and Inequality
        • 2022 Culture and Institutions
    • Aktiviteter tidigare år
    • Vetenskapliga konferenser
    • Om våra aktiviteter
  • IFN i media
  • IFN Play
    • IFN-podden
    • Policyseminarier
  • Nyhetsbrev
  • Karriär
    • Hur det är att arbeta på IFN
      • En skola för resten av livet
      • Vem är Malte Meuller?
      • Vem är Jonathan Olausson Toft
    • En gästdoktorand berättar
  • Om IFN
    • Hitta hit
    • Ledning och administration
    • Styrelse
    • Finansiering
    • Vanliga frågor om IFN
    • Årsböcker
    • Historik
      • Historiska skrifter
      • Jubileum
      • Tidslinje
      • Making a mark... på väggarna på IFN
    • Integritetspolicy
  • Presskontakt
  • Ämnesområdessökning
  • Institutet för Näringslivsforskning
  • Nyhetsbrev
  • Nyhetsbrev 6–2020
  • Sök
  • Intranät
  • ENG English
  • Institutet för Näringslivsforskning
  • Nyhetsbrev
  • Nyhetsbrev 6–2020

Assar Lindbeck 1930–2020

Nyhetsbrev 2020–6

Assar Lindbeck avled den 28 augusti, vid 90 års ålder. Han var under många år professor och chef för Institutet för internationell ekonomi, IIES, vid Stockholms universitet. Sedan 1995 delade han sin tid mellan IFN och IIES och var fullt aktiv inom forskningen och samhällsdebatten fram till sin död. Hans betydelse för svensk nationalekonomisk forskning kan inte överskattas.

Läs hela nyhetsbrev 2020-6

Assar Lindbecks karriär som forskare och ledande intellektuell spänner över en period på nästan 70 år. Bibliografin i Assars memoarer Ekonomi är att välja från 2012 fyller 21 tättskrivna sidor, och han gjorde otaliga insatser som expert och rådgivare till regeringar och internationella organisationer, inklusive ledande roller i viktiga utredningar som McCracken-kommissionen och Bjurel-delegationen på 70-talet, och inte minst Lindbeck-kommissionen på 90-talet. 

I slutet av 50-talet tog han initiativ till en riktig doktorandutbildning i nationalekonomi i Sverige. Efter att ha studerat i USA importerade Assar Lindbeck den typ av doktorandutbildning som fanns där. Under sin tid på IIES la han grunden till vad som skulle bli en mycket framgångsrik nationalekonomisk forskarutbildning. Han medverkade också till instiftandet av det så kallade Ekonomipriset, Sveriges Riksbanks pris i ekonomisk vetenskap till Alfred Nobels minne, och var ledamot i priskommittén i 26 år.

Assar Lindbeck arbetade vid IFN:s föregångare IUI, och IFN i tre olika perioder, något han själv skrivit om. Redan då visade han den vilja och oräddhet för att ta strid för sin övertygelse som kom att utmärkta hans deltagande i den offentliga debatten. 1961–62 arbetade han med bostads-
marknadens problem. Under den andra perioden, ca 1965–68, analyserade han jordbrukspolitiken. Båda studierna lämnade stora avtryck i den svenska samhällsdebatten. Den tredje perioden på IFN inleddes 1995. Den perioden beskriver Assar Lindbeck själv som lugnare, en tid som präglades av artikelskrivande för internationella vetenskapliga tidskrifter. ”Eftersom det i huvudsak varit fråga om akademiska skriverier har jag, mig veterligen, inte retat upp vare sig några politiker eller företagare den här gången”, skriver han i IFN/IUI 1939–2009 – Sju decennier av forskning om ett näringsliv i utveckling.

Det må ha varit en lugnare period, men han var aktiv i forskningen och samhällsdebatten fram till sin död. Mellan 1995 och 2020 publicerade han 38 debattartiklar varav 31 i Dagens Nyheter. I den allra sista argumenterade han att den stora invandringen kräver dyra och politiskt smärtsamma reformer av bostadsmarknad, arbetsmarknad, rättsväsende och skola. Endast ett par veckor innan sin bortgång antogs en av de uppsatser han arbetade med (tillsammans med Jörgen Weibull) i den högt ansedda tidskriften European Economic Review. Två år tidigare publicerades artikeln ”Social Norms in Social Insurance” skriven tillsammans med Mats Persson i Journal of Political Economy, en av de fem absoluta topptidskrifterna i nationalekonomi.

Under hela sin karriär betonade Assar behovet av ”tvåbenta ekonomer” – utöver att forskarna förväntas bidra med högklassig frontforskning så bör de också se till att resultaten förs ut i samhället genom uppsatser i svenska tidskrifter, debattartiklar, mediaframträdanden, deltagande i offentliga utredningar och i andra sammanhang. Assar Lindbeck förkroppsligade själv detta ideal, något som illustreras av att förnamnet Assar räckte för att den samhällsintresserade skulle veta vem som avsågs. 

Namnet stammar från det nordiska namnet Andswarur med betydelsen ”han som ger svar”. Om det är något som präglat Assars livsgärning – från början på 1950-talet ända fram till sin bortgång – så är det just att med hjälp av forskning och vetenskap söka svaren på tidens viktigaste frågor och kommunicera sina svar både till sina forskarkolleger och det omgivande samhället. Assar kommer att leva kvar som förebild och inspirationskälla hos alla oss som haft förmånen att uppleva honom på nära håll.

Publicerad 15 september 2020
Dela innehållet
LinkedIn X Facebook Skriv ut Kopiera URL URL kopierad!

Institutet för Näringslivsforskning, IFN, är en privat och oberoende stiftelse som forskar inom områden med hög relevans för det svenska näringslivet.

Kontakt
Grevgatan 34 - 2 tr
Box 55665
102 15 Stockholm


Telefon: +46-(0)8-665 45 00
Mail: info@ifn.se
Org. nr: 802001-5692
Bankgiro: 446-9995

  • LinkedIn