2018

Price Instability in Multi-Unit Auctions

Författare: Edward Anderson och Pär Holmberg Publikation: Journal of Economic Theory Accepterad:
Januari 2018

Artikeln online (behörighet kan krävas)

Price Instability in Multi-Unit Auctions Edward Anderson och Pär Holmberg

Avregleringen av världens elmarknader startade i början av 1990-talet och alltsedan dess har forskare tvistat om graden av prisinstabilitet på spotmarknaden för el. Vi utvecklar en teoretisk modell som visar att prisinstabiliteten förväntas ge prissvängningar på 1–10 procent av spotpriset när efterfrågan är hög, samtidigt som prisinstabiliteten är lägre när efterfrågan är låg.

Referens:
Anderson, Edward och Pär Holmberg, "Price Instability in Multi-Unit Auctions", Journal of Economic Theory.

Pär Holmberg

Kontakt

Tel: 08 665 4559
Mobil: 072 511 6866
Par.Holmberg@ifn.se

Aktuell forskare

Matilda Orth

Forskningsområden: Industriell organisation, tjänstesektorn och detaljhandel

Några av de frågor Matilda Orth försöker besvara i sin forskning:

  • Vilken roll har regleringar av nya butiker för vinster, produktivitet och marknadsstruktur?
  • Hur påverkar stormarknadsetableringar produktivitet och utslagning av existerande butiker?

IFN kalendarium

Institutet för Näringslivsforskning, Grevgatan 34 - 2 tr, Box 55665, SE-102 15 Stockholm, Sweden | Tel: +46-(0)8-665 45 00 | info@ifn.se