Etla-IFN-konferens i Helsingfors

I år var det Etlas tur att stå värd för den konferensserie som IFN och Etla (den finska motsvarigheten till IFN) initierade 2024. Konferensen ägde rum i Helsingfors under två dagar i september 2025. Syftet med konferensserien är att diskutera och studera aktuell forskning samt att utbyta erfarenheter med grannländerna emellan. 

Bild: Aki Kangasharju, CEO Etla, hälsar välkommen.

På konferensen behandlades ett brett spektrum av aktuella forskningsfrågor inom ekonomi och samhälle. Bidragen analyserade Kinas geopolitiska avtryck genom svenska företagsförvärv, Nokias nedgång som källa till entreprenörskap, och venture capital-investeringars långsiktiga avkastningsmönster.

Andra studier undersökte effekterna av höjd pensionsålder på arbetsliv och hälsa, konkurrens på Nordens elmarknad, prisreglering på läkemedel, samt vuxenutbildningens betydelse för arbetsmarknadsutfall. Forskare presenterade även nya resultat om miljöolyckors betydelse för innovation, omställning i öppna ekonomier, AI:s effekter på konkurrens och insatser för livslångt lärande.

Den första konferensdagen avslutades med middag hos Finlands Näringsliv som är Finlands motsvarighet till Svenskt Näringsliv.