Fredrik Sjöholm är inbjuden till Svenskt Näringslivs seminarium "Ekonomisk krigföring & näringslivets nya verklighet" i Växjö den 22 april. Fredrik medverkar, tillsammans med Henrik Isaksson, Svenskt Näringsliv, i en paneldiskussion om "Den nya geopolitiska spelplanen och handelspolitiken i skarpt läge".
Bakgrund: Sedan början av 2026 har vi sett en användning av tullar som inte längre handlar om traditionella handelshinder utan om ren ekonomisk krigföring. Samtidigt har oroligheterna i Mellanöstern skapat en ny osäkerhet kring energipriser och fraktrutter, vilket tvingar företag att omvärdera sina globala strategier i realtid. Vilka motmedel diskuteras inom EU och hur påverkas svenska företag på kort och lång sikt beroende på åtgärd?
Seminariet ingår i Svenskt Näringslivs Säkerhetsdelegation (SNSD).
Extern aktivitet
Samarbete är en självklarhet för IFN som forskningsinstitution. Forskarna undervisar vid olika universitet, är talare vid externa konferenser och paneldeltagare vid diskussioner, etc. Här listas de närmaste månadernas inplanerade externa aktiviteter.